Make your own free website on Tripod.com

The South Australian Rabbit Fanciers Society Incorporated

Show Results 2006

Home
Rabbit Agility with TSARFS
Rabbit Agility Training
Summer heat and your rabbit
Show Results 2012

2006 Show Results Edit Text

27th May 2006, Judge: Vija Hone, Victoria. 79 Entries

Best In Show, Also Best Lop & Best Adult: Danielview Chizel, Seal Point Mini Lop – Janine Daniel

Runner Up Best In Show, Also Best Fancy: Narview Luka, Blue Otter Polish – Gen Hughes

Best Fur: Beau Ranger, Black Silver Fox – Gen Hughes

Best Rex: Paws&Claws Elise, Ermine Standard Rex – Gen Hughes

Best Junior : Diamondfire Tsar, Ermine Standard Rex – Jeff Hurley

Best Kitten: Nemesis Falco, Blue Otter Netherland – Gen Hughes

Edit Text

15th July, 2006 - Judge: Christine Toyer, NSW. 71 entries Edit Text

Best In Show, Also Best Fancy & Best Adult

Narview Luka

Blue Otter Polish

Gen Hughes

Runner Up Best In Show, Also Best Rex, Runner Up Best Adult.

Nemesis Indie

Blue Standard Rex

Gen Hughes

Best Kitten In Show

Runner Up Best Kitten In Show

2nd Runner Up Best Kitten In Show

 

Nemesis Peppermint

Rastus Fagia

Hops N Lops Chop Suey

Black Dwarf Lop

Siamese Sable Netherland

REW Angora

Gen Hughes

Brett Meaney

Jessie-Lee Fernandez

Best Lop In Show

Runner Up Best Lop In Show

Narview Five O’ Diamonds

Danielview Lambert

REW Dwarf Lop

REW Mini Lop

Gen Hughes

Sue Darcy & Elaine Lee

 

Best Junior In Show

Runner Up Best Junior In Show

 

 

Nemesis Falco

Little Kingdom Goliath

 

Blue Otter Netherland Dwarf

Ermine Standard Rex

Gen Hughes

Kali Shannon

Best Fur In Show

TripleF Thumper

Steel Grey British Giant

Anthea & Rodney McRostie

Edit Text

Gawler Ag Show, 27th August 2006
 
Thanks to Joan Eastley & Vija Hone for making the trip over on the weekend. Lovely weather and a good day was had by all, thank you.
 
MAIN SHOW - Trophies donated by Narview & Alveston Studs. Judge~ Vija Hone (Victoria) 76 Entries
Best Kitten:
 Triple F Kad, Sooty Fawn Angora, A&R McRostie
R/U Best Kitten: Jessie-Lee Hagan, Beige Cashmere Lop,  A&R McRostie
Best Junior: Little Kingdom,  Black Otter Standard Rex,  A&R McRostie
Best Adult: Malvina Lake Jarrah, Chocolate Tan, G. Hughes
R/U Best Adult: Malvina Lake Ice Maiden, Ermine Standard Rex - J. Fernandez
Best Netherland Dwarf: Nemesis Hudson, G. Hughes
Best Lop: Velveteen Roxy, Mini Lop, P. Donnelly
Best Fancy: Malvina Lake Jarrah, Chocolate Tan - G. Hughes
Best Fur: Triple F Thumper, British Giant, A&R McRostie
BIS: Malvina Lake Jarrah, Chocolate Tan - G. Hughes
R/U BIS: Malvina Lake Ice Maiden, Ermine Standard Rex - J. Fernandez
3rd BIS: Velveteen Roxy, Mini Lop, P. Donnelly
 
YOUNG STOCK SHOW - trophies donated by Nemesis Stud, Rosettes donated by Little Kingdom Stud. Judge ~ Joan Eastley (Tasmania), 36 entries
Best Kitten:
Jessie-Lee Lush, Smoke Pearl Cashmere Lop - J. Fernandez
R/U Best Kitten: Binky Bunnies Missouri, Standard Rex, G. Hughes
Best Junior: Little Kingdom Oracle, Standard Rex, L. Roe
R/U Best Junior: Rastus Fagia, Netherland Dwarf, B. Meaney
Best Fancy: Rastus Fagia, Netherland Dwarf, B. Meaney
Best Lop: Jessie-Lee Lush, Smoke Pearl Cashmere Lop - J. Fernandez
R/U Best Lop: Triple F Chin-Chin, Dwarf Lop, A&R McRostie
Best Fur: Triple F Mab, NZW, A&R McRostie
R/U Best Fur: Nemesis Shakra, Silver Fox, G. Hughes
Best Rex: Little Kingdom Oracle, Standard Rex, L. Roe
R/U Best Rex: Binky Bunnies Missouri, Standard Rex, G. Hughes
Best In Show: Little Kingdom Oracle, Standard Rex, L. Roe
R/U BIS:
Rastus Fagia, Netherland Dwarf, B. Meaney
3rd BIS: Jessie-Lee Lush, Smoke Pearl Cashmere Lop - J. Fernandez
 
UNRUNG ~ Judge: Joan Eastley
BIS, Jack - Mini Lop, C. Chetwood
  Edit Text